10 podstawowych rzeczy przy tworzeniu Google AdWords – Reklama w Google

SEM i Google AdWords

SEM – Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach – ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

SEO i pozycjonowanie

SEO – Search Engine Optimization, czyli optymalizacja, często dodaje się też pozycjonowanie – ogół działań zmierzających do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarkach internetowych dla wybranych słów i wyrażeń kluczowych.

Tyle teorii, a jak wygląda to w praktyce?


Zgodnie z modelami marketingowymi, Twoja strona jest jak lejek sprzedaży. Trafia na nią pewna ilość internautów, ale tylko jakiś procent z nich zostaje Twoimi klientami. Co więc należy zrobić, aby mieć więcej klientów?

Przy tworzeniu płatnej kampanii Google Adwords musisz zwrócić uwagę na 10 podstawowych rzeczy:

Wybór odpowiednich godzin. Jeżeli Twoi klienci kupują/kontaktują się z Tobą między godziną 8 a 20, to trzeba się zastanowić nad ograniczeniem wyświetlania reklamy w innych godzinach, lub zmniejszyć jej zasięg.

Dobór odpowiednich słów kluczowych. Jeden z najważniejszych punktów. Musisz się zastanowić, czy chcesz reklamować się na słowa bardzo popularne a zarazem czy skorzystać ze słów z tzw. długiego ogona. Słowa kluczowe z długiego ogona są mniej popularne, ale też i tańsza będzie Twoja reklama.

Dobór słów negatywnych. Twoja reklama może się wyświetlać na słowo np. filmy na dvd, ale nie sprzedajesz filmów akcji. Dlatego jako słowa negatywne dobierasz: film akcji, filmy akcji itd.

Wybór lokalizacji. Jeżeli Twoja działalność jest lokalna, np. Kraków i okolice, to należy tylko na ten region skierować swoją reklamę. Dzięki temu zaoszczędzimy na kampanii, czasem bardzo duże sumy.

Reklama tekstowa. Musi nawiązywać do tematyki strony i produktu który chcesz sprzedać. Przenosząc użytkownika na stronę docelową pamiętaj, że musi tam znaleźć informacje zawarte w reklamie.

Narzędzie propozycji słów kluczowych. Narzędzie propozycji słów kluczowych może podsunąć nowe pomysły na ciekawe słowa kluczowe. Wprowadzasz słowo, które kojarzy Ci się z branża, a narządzie poda podobne wraz z częstością wyszukiwania.

Edytor Adwords. Używaj tego narzędzia jak najczęściej! Pomaga w zarządzaniu kampaniami, możesz szybko wprowadzić zmiany, nawet offline, a później je przesłać na konto jednym kliknięciem. Jest to darmowe narzędzie.

Raporty. Raporty powiedzą Ci które słowa są dobrze dopasowane, ale też powiedzą jakie słowa wykluczyć, udział w wyświetleniach. Możesz wyświetlać raporty dotyczące całych kampanii, ale także pojedynczych grup reklam.

Słowo kluczowe jako część reklamy. Tworząc reklamę musisz kreować ciągle nowe teksty i słowa, zmieniać stawki CPC. Ale czy zastanawiałeś się jaką skuteczność mają reklamy ze słowem kluczowym w tekście? W niektórych branżach, aby pozyskać klienta, reklama musi być dynamiczna, czyli odwzorować dokładnie to co wpisał internauta. Aby to zrobić użyj komendy {Keyword: }

Sezonowość. Niektóre produkty są bardziej popularne latem, inne zimą. Jeśli sprzedajesz produkty sezonowe Twoja reklama powinna odzwierciedlać te trendy. Nie opłaca się reklamować roweru zimą, ciężko będzie go sprzedać.

Słowa kluczowe: , ,

Zostaw komentarz